Havalandırma Sistemleri

Havalandırma Sistemleri

Aydın mahallesi no:34454 Tuzla / İstanbul Sultanbeyli / İstanbul
Başlangıç
Bugün 1 , Temmuz ayında 5 ve toplamda 137 ayrı kişi ziyaret etti.

Harita

Tanıtım Videosu

Tüm Yorumlar

0 firma favorilere ekledi
Puan 0 / 5 - 0 yorum

Havalandırma Sistemleri

Mekanik havalandırma bu çalışmanın konusu dişmdadır. Ancak özellikle büyük binalarda doğal havalandırma yılın tüm zamanlarında uygun iç mekan koşulları sağlayamadığından her zaman mekanik havalandırma sistemlerinin tesisi gereklidir. Bu nedenle bu konuya kısaca değinilmiştir. Bina kat planları, bina yapısı ve bölgesel iklim şartlarının doğal havalandırmaya elverişli olmadığı, dışarısının gürültülü olduğu veya dış havanın kullanılamayacak kadar kirli olduğu ya da havalandırma havasının bina çekirdeğini bir baştan bir başa katedemediği durumlarda mekanik havalandırma tercih edilmelidir. Mekanik havalandırmanın en büyük avantajı binaya verilen hava miktarının ve kalitesinin, doğal havalandırmanın aksine, çok daha iyi kontrol altında tutulabilmesidir. Mekanik havalandırma üç ana kategoriye ayrılabilir: sadece taze havalı, sadece egzost ve hem taze hava hem de emiş olan (dengelenmiş) sistemler. Sadece taze hava beslemeli sistemler mahalleri pozitif basınç altında bırakır ve bu, örneğin dışarının kirli havasının binaya sızmasına engel olur (Şekil 4). Bu sistemin dezavantajları ise içerideki kirli havanın dışarı atılmasına engel olması ve içeride nem kaynakları varsa bu nem hava ile sürüklenerek bina cephesindeki sızıntı yerlerinde yoğuşmaya sebep olmasıdır. Bu gibi dezavantajlar binanın belli yerlerine egzost açıklıkları öngörülerek giderilebilir. Günümüzde giderek yaygınlaşan bir sistem alt kotlardan yer değiştirmeli (displacement) havalandırmadır. Bu sistemlerde hava üst kotlardan doğal açıklıklardan egzost edilir.

Sadece egzost sistemlerinin ana avantajı içeride üretilen kirleticilerin (örneğin fotokopi makinalarından açığa çıkan ozon vb.) süratle mekandan uzaklaştırılabilmesidir (Şekil 5). Bu sistemlerde kirli havanın belirli bölgelerde toplanması, ısı geri kazanım uygulamalarına olanak verir. Bu sistemlerin dezavantajı, binada düşük basınç meydana gelmesi ve dolayısıyla bina cephesindeki açıklıklardan filtrasyonla giren hava miktarının artmasıdır. Bu ise mekan sıcaklıklarının kontrolsuz kalmasına sebep olabilir. Dengelenmiş sistemlerde hava tümü ile şartlandırlır, filtre edilir ve nemlendirilir. Bu sistemler genellikle büyük sistemlerdir ve böylesi bir çalışmanın dışında kalmaktadır. Bunlar mahallerdeki yük değişimlerine de iyi uyum sağlarlar. Hava şartlandırma sistemelerini önemli bir unsuru da bakım ihtiyaçlarıdır. Eğer iyi bir bakım ve onarım yapılmazsa sağladıkları konfor seviyesi önemli ölçüde düşer, enerji tüketimi de artabilir.

Dengelenmiş havalandırma sistemleri yukarıdaki iki sistemin avantajlarını bir arada toplarken, dezavantajlarını büyük ölçüde elimine edebilmektedir ve en çok kullanılan sistemdir. Dezavantaj olarak iki ayrı kanal sistemi ilk yatırım ve işletme maliyetlerini aratırması söylenebilir. Bu sistemlerde enerji geri kazanım ve frekans kontrolü vb uygulanarak çok ekonomik uygulamalar yapılabilmektedir. Şekil 6'da böyle bir sistem örneği gösterilmiştir.

suadiye havalandırma , bostancı havalandırma , kurtköy havalandırma , caddebostan havalandırma ,sancaktepe havalandırma , ataşehir havalandırma , kadıköy havalandırma , çekmeköy havalandırma , üsküdar havalandırma , maltepe havalandırma

Çalışma Saatleri

Hafta İçi
Cumartesi
Pazar

Etiketler

Yorum Yaz

Oyunuz *

Zorunlu alanlar *