Bugün 1 Mayıs İşçi Bayramı... Türkiye'nin hemen hemen her bölgesinde birçok vatandaş bugün çalışmıyor.  Ancak birileri de var ki yılardır bu bayramı kutlayamıyorlar çünkü bir işleri yok... 1 Mayıs birçok çalışan vatandaş için bayram niteliği taşırken işi olmayan vatandaşlar için aynı niteliği taşımıyor. Çünkü onlara her gün bayram!

TÜİK verilerine göre Ocak döneminde İşsizlik oranı yüzde  576 bin kişi azalarak 3 milyon 409 bin kişi oldu.  Ancak bu sayıya  iş bulma ümidini kaybedenler dahil edildiğinde sayı 6 milyonu aşıyor.


TÜİK’E GÖRE 3 MİLYON 409 BİN İŞSİZ

Türkiye ekonomisindeki büyüme ve istihdam seferberliğine rağmen işsizlik artmaya devam ediyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre Ocak döneminde İşsizlik  3 milyon 409 bin kişi oldu. İşsizlik oranı 2,2 puanlık azalış ile %10,8 seviyesinde gerçekleşti. Aynı dönemde; tarım dışı işsizlik oranı 2,5 puanlık azalış ile %12,7 olarak tahmin edildi. Genç nüfusta (15-24 yaş) işsizlik oranı 4,6 puanlık azalış ile %19,9 olurken,15-64 yaş grubunda bu oran 2,2 puanlık azalış ile %11,1 olarak gerçekleşti.

GERÇEK İŞSİZLİK 6 MİLYON

İş bulma ümidini kaybedenleri ve iş aramayan ancak çalışmaya hazır olanlar ile zamana bağlı eksik istihdamı da kapsayan geniş tanımlı işsizlik oranı ise yüzde 17.7’ye çıkıyor. Dolayısıyla gerçek işsizlik 6 milyon 23 bini buluyor.