• : 0312 752 01 70
Rusya-Ukrayna savaşı Türk deri sektörünü vurdu
img
Ekonomi

Rusya-Ukrayna savaşı Türk deri sektörünü vurdu

Türk deri sektörü Rusya-Ukrayna savaşının olumsuz etkileriyle mücadele ediyor. Savaşın etkisiyle iki ülkeye ihracat yapan firmalar, dar boğazdan geçiyor.

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Meclis Üyesi ve Gürsel Deri Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı Musa Evin, İTO meclis toplantısında yaptığı konuşmada bu problemlere değindi. Sektörün savaşının olumsuz etkilerinden kurtulabilmesi amacıyla birtakım tedbirler alınması gerektiğini söyleyerek önerilerde bulundu.

YIKILMIŞ, YANMIŞ TÜRK MAĞAZALARI VAR

Evin, “Rusya ve Ukrayna ile ihracat yapan ülkemiz sektörlerine devlet tarafından pozitif ayrımcılık yapılarak uzun vadeli krediler verilmesi, var olan kredilerin ertelenmesi bir nebze de olsa firmalarımızı rahatlatarak ayakta kalmalarını destekleyecektir” dedi.

“Ukrayna'da yaşanan savaştan dolayı halihazırda yerleşik durumda yıkılmış/yanmış Türk mağazalarına destek verilerek yok olmalarının önüne geçilmesi gerekmektedir” diyen Evin, “Türkiye'de faaliyet gösteren deri ve kürk üreticilerinin Ukrayna'da bulunan Türk firmalarından alacaklarını alamaması durumunda domino etkisiyle imalatçılarımızın olumsuz etkilenerek sıkıntı yaşamamaları amacıyla Rusya ve Ukrayna'ya ihracat yapan firmaların ihracatlarında uzun vadeli krediler verilmesi önem arz etmektedir” dedi.


‘YÜKSEK VERGİ REKABET EDEMEZ HALE GETİRİYOR’

Evin, deri ve kürk sektöründe KDV oranı konusunda yaşanan ve belirtilen sıkıntıların çözümlenmesi amacıyla Hazine ve Maliye Bakanlığı nezdinde girişimde bulunulması yönündeki taleplerinin değerlendirilmesini talep ettiklerini de söyleyerek şöyle devam etti:

“Yüzde 18 olan KDV oranı olan yarı mamul değerli kürkün ithalinde, nihai ürün haline geldiğinde yüzde 25 ÖTV + yüzde 18 KDV ile satışı yapılmakta bu durum ülkemiz firmalarını rakip olan firmalarla rekabet edemez hale getirmektedir.

Ülkemizde üretilen değerli kürkten mamullerin yüzde 95 gibi yüksek bir oranı ihraç edilmekte, yapılan ihracatın büyük bir kısmı da ülkemizin güney sahillerinde turistlere gerçekleştirilmektedir.

Pırlantanın büyük bir kısmının iç piyasada satılmasına rağmen ÖTV alınmaması yanında yüksek oranda ihraç edilen değerli kürke yüzde 25 oranında ÖTV uygulanması neticesinde ciddi anlamda olumsuz etkilenen satışların düzenlenmesi ve var olan yanlışlığının giderilmesi son derece önem arz etmektedir.

Ayrıca deri ceket, çanta, ayakkabı ve kemere uygulanan yüzde 8 oranındaki KDV'nin cüzdan da yüzde 18 olarak uygulanması deri sektörünü olumsuz etkilemektedir. Mikro ihracat yapıyoruz fakat yaptığımız ihracat adı ihracat olmasına rağmen ihracat kredilerinin kapanmasında kabul edilmiyor yeşil pasaportta da kabul edilmiyor ihracat rakamlarında da görülmüyor.” (İHA)


İlginizi Çekebilir

 • img

  Sıcak havalara dikkat: Telefon bataryasına zarar verebilir

  Teknoloji
  Haberi İncele
 • img

  Geçinemiyoruz diyenler ülke genelinde eylem yaptı; Yoksulluğun üstünü örtemezsiniz.

  Ekonomi
  Haberi İncele
 • img

  Coronada 16 Nisan 2022 verileri açıklandı! İşte son durum

  Sağlık
  Haberi İncele
 • img

  Çindeki yeni kapanmalar iPhone teslimatlarını tehlikeye attı

  Teknoloji
  Haberi İncele
 • img

  İkinci el araç fiyatlarına KDV ayarı: Yüzde 4 daha zamlandı

  Otomotiv
  Haberi İncele
 • img

  Kayısıyı don vurdu, büyük kriz kapıda

  Ekonomi
  Haberi İncele
 • img

  İlk çeyrekte otomobil üretim ve ihracatında sert düşüş

  Otomotiv
  Haberi İncele
 • img

  Bakan Nebati bu kez ABD yolcusu

  Ekonomi
  Haberi İncele
 • img

  Aralarında zincir marketler de var! Yüzlerce ürün bulundu, imha edildi

  Sağlık
  Haberi İncele
 • img

  Yabancıya konut satışı bir süre yasaklanmalı

  Ekonomi
  Haberi İncele